Home / Headers, Male Pins / HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Package Bulk
Features Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)