Home / Headers, Male Pins / HIF3CA-34PA-2.54DSA(91)
HIF3CA-34PA-2.54DSA(91)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3CA-34PA-2.54DSA(91)
Description:
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3C
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color -
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.657" (16.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)