Home / Headers, Male Pins / HIF3CB-64PA-2.54DSA(63)
HIF3CB-64PA-2.54DSA(63)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3CB-64PA-2.54DSA(63)
Description:
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3B
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Number of Positions 64
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 85°C