Home / Headers, Male Pins / HIF3CBG-60PA-2.54DSA(91)
HIF3CBG-60PA-2.54DSA(91)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3CBG-60PA-2.54DSA(91)
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color -
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Number of Positions 60
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.657" (16.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)