Home / Headers, Male Pins / HIF3E-34PA-2.54DS(71)
HIF3E-34PA-2.54DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3E-34PA-2.54DS(71)
Description:
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.236" (6.00mm)
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.244" (6.20mm)