Home / Headers, Male Pins / HIF3FC-20PA-2.54DS(91)
HIF3FC-20PA-2.54DS(91)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3FC-20PA-2.54DS(91)
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HIF3FC
Package Bulk
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)