Home / Headers, Male Pins / HIF3FC-20PA-2.54DSA(69)
HIF3FC-20PA-2.54DSA(69)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3FC-20PA-2.54DSA(69)
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HIF3FC
Package Tray
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.350" (8.89mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)