Home / Headers, Male Pins / HIF3FC-26PA-2.54DS(71)
HIF3FC-26PA-2.54DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3FC-26PA-2.54DS(71)
Description:
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 83
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HIF3FC
Package Tray
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)