HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series HIF3H
Package Tray
Features -
Termination Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type -
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 300VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C