HIF3H-60P-2.54W
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3H-60P-2.54W
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series HIF3H
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Wire Wrap
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 60
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.630" (16.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.043" (26.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)