Home / Headers, Male Pins / HIF3H-6PB-2.54DSA(61)
HIF3H-6PB-2.54DSA(61)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3H-6PB-2.54DSA(61)
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3H
Package Tray
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.591" (15.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)