HIF3H-70DB-2.54DS(61)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3H-70DB-2.54DS(61)
Description:
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB R/A
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3H
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.236" (6.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 70
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C