HIF4-20P-3.18DS
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF4-20P-3.18DS
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 3.18MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF4
Package Tray
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.125" (3.18mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.394" (10.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF4
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.125" (3.18mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.201" (5.10mm)