Home / Headers, Male Pins / HIF4A-24P-3.18DSA
HIF4A-24P-3.18DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF4A-24P-3.18DSA
Description:
CONN HEADER VERT 24POS 3.18MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF4
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.125" (3.18mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.720" (18.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF4
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.673" (17.09mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.220" (5.59mm)