Home / Headers, Male Pins / HIF6-40PA-1.27DSA(71)
HIF6-40PA-1.27DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF6-40PA-1.27DSA(71)
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 339
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF6
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.606" (15.39mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF6
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.563" (14.30mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.217" (5.50mm)