HIF6B-40DA-1.27DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF6B-40DA-1.27DS(71)
Description:
CONN RCPT 40P 0.05 GOLD PCB R/A
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 43
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HIF6
Package Tray
Features Mounting Flange, Polarizing Key
Termination Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF6
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C