Home / Headers, Male Pins / HIF6B-40PA-1.27DSL(71)
HIF6B-40PA-1.27DSL(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF6B-40PA-1.27DSL(71)
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series HIF6
Package Bulk
Features Board Lock
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 300V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.205" (5.21mm)