HIF6B-50DA-1.27DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF6B-50DA-1.27DSA(71)
Description:
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HIF6
Package Bulk
Features Mounting Flange, Polarizing Key
Termination Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.346" (8.80mm)
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 14.8mm