HIF7C-40DA-1.27DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF7C-40DA-1.27DSA(71)
Description:
CONN RCPT 40POS VERT GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series HIF7C
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.429" (10.90mm)