Home / Headers, Male Pins / HNC2-2.5P-3DS(55)
HNC2-2.5P-3DS(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HNC2-2.5P-3DS(55)
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series HNC
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.256" (6.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HNC2
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 3
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 15.5mm
Overall Contact Length 0.433" (11.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.197" (5.00mm)