Home / Headers, Male Pins / HNC2-2.5P-8DSL(55)
HNC2-2.5P-8DSL(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HNC2-2.5P-8DSL(55)
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.5MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.197" (5.00mm)