Home / Rocker Switches / HR14D1A51BW1-11-UBRU1
HR14D1A51BW1-11-UBRU1
Carling Technologies
Product No:
HR14D1A51BW1-11-UBRU1
Switch Function On-On
Actuator Marking -
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number HR14D1
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Blue/White
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC