Home / Rocker Switches / HR16D1B11BW1-11-00000
HR16D1B11BW1-11-00000
Carling Technologies
Product No:
HR16D1B11BW1-11-00000
Switch Function On-Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number HR16D1
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Blue/White
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC