Home / Rocker Switches / HR22D1A11BW1-11-UY001
HR22D1A11BW1-11-UY001
Carling Technologies
Product No:
HR22D1A11BW1-11-UY001
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series HR
Circuit DPST-NO
Package Bulk
Features -
Actuator Type Flat - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 200,000 Cycles
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking Interior Light
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number HR22D1
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Blue/White
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC