Home / Rocker Switches / HR24D1A31GZ1-11-00000
HR24D1A31GZ1-11-00000
Carling Technologies
Product No:
HR24D1A31GZ1-11-00000
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series HR
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Actuator Type Flat - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 200,000 Cycles
Switch Function On-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number HR24D1
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC