Home / Headers, Male Pins / HR31-5.08R-5PDL(01)
HR31-5.08R-5PDL(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HR31-5.08R-5PDL(01)
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 5.08MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HR31
Package Bulk
Features Board Lock, Mating Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Threaded
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.339" (8.61mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 5
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C