Home / Single Diodes / HSM3100JE3/TR13
HSM3100JE3/TR13
Microchip Technology
Product No:
HSM3100JE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-214AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AB
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Base Product Number HSM3100
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-214AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 810 mV @ 3 A