Home / Oscillators / HTM6101JA1B-024.0000T
HTM6101JA1B-024.0000T
Microchip Technology
Product No:
HTM6101JA1B-024.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
DEFENSE APPS MEMS OSC, 24MHZ, LV
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type TCXO
Output CMOS
Series HTM61XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 24 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 4mA (Typ)