
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HVR2500001804JA100
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.32015
3.2015
25
0.23674
5.9185
50
0.17461
8.7305
100
0.128155
12.8155
250
0.10583
26.4575
500
0.087267
43.6335
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | HVR25 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1.8 MOhms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |