HW1150850000G
Amphenol Anytek
Product No:
HW1150850000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Type Plug, Female Sockets
Color Gray
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series HW
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 9-10mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HW11
Contact Tail Length -
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C