HW11A0500000G
Amphenol Anytek
Product No:
HW11A0500000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.295" (7.50mm)
Series HW
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 8-9mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HW11
Contact Tail Length -
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C