HW18B0800000G
Amphenol Anytek
Product No:
HW18B0800000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 2.5MM
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.098" (2.50mm)
Screw Size -
Current - UL 4 A
Voltage - UL 150 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.465" (11.80mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HW18
Contact Tail Length -
Number of Positions 18
Positions Per Level 18
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C