HW22B0000000G
Amphenol Anytek
Product No:
HW22B0000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 2.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series HW
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 4 A
Voltage - UL 150 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.465" (11.80mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HW22
Contact Tail Length -
Number of Positions 22
Positions Per Level 22
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C