HW2370030000G
Amphenol Anytek
Product No:
HW2370030000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM
Type Plug, Female Sockets
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series HW
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 9-10mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HW23
Contact Tail Length -
Number of Positions 23
Positions Per Level 23
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C