Home / Single FETs, MOSFETs / IAUA250N04S6N007EAUMA1
IAUA250N04S6N007EAUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUA250N04S6N007EAUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HSOF-5-4
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET_(20V 40V)
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3385
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-PowerSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 130µA
Base Product Number IAUA250
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.7Ohm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-5-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9898 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 435A (Tj)