Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC100N08S5N034ATMA1
IAUC100N08S5N034ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC100N08S5N034ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-34
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET_(75V 120V( PG-TDSON-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 78µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-34
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4559 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 132A (Tj)