Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC100N08S5N043ATMA1
IAUC100N08S5N043ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC100N08S5N043ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 80V 100A 8TDSON-34
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9840
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 63µA
Base Product Number IAUC100
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-34
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3860 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)