Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC100N10S5L054ATMA1
IAUC100N10S5L054ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC100N10S5L054ATMA1
Description:
MOSFET_(75V 120V( PG-TDSON-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 64µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-34
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3744 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 101A (Tj)