Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC120N04S6N009ATMA1
IAUC120N04S6N009ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC120N04S6N009ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-33
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A 8TDSON-33
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 90µA
Base Product Number IAUC120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.9mOhm @ 60A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 115 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7360 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)