Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC120N06S5L032ATMA1
IAUC120N06S5L032ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC120N06S5L032ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TDSON-8-34
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 67766
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 44µA
Base Product Number IAUC120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 60A, 10V
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-34
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3823 pF @ 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tj)