Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC40N08S5L140ATMA1
IAUC40N08S5L140ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC40N08S5L140ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-33
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET_(75V 120V( PG-TDSON-8
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 15µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1078 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)