Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC41N06S5L100ATMA1
IAUC41N06S5L100ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC41N06S5L100ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 60V 41A TDSON-8-33
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 29998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 13µA
Base Product Number IAUC41
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.4 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1205 pF @ 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Tj)