Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC41N06S5N102ATMA1
IAUC41N06S5N102ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC41N06S5N102ATMA1
Description:
MOSFET_)40V 60V) PG-TDSON-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 13µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.2mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1112.1 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 47A (Tj)