Home / Single FETs, MOSFETs / IAUS300N08S5N014TATMA1
IAUS300N08S5N014TATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUS300N08S5N014TATMA1
Package:
PG-HDSOP-16-2
Description:
MOSFET N-CH 80V 300A HDSOP-16-2
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1538
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerSOP Module
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 230µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-16-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 187 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13178 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tj)