Home / Single FETs, MOSFETs / IAUT165N08S5N029ATMA1
IAUT165N08S5N029ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUT165N08S5N029ATMA1
Package:
PG-HSOF-8-1
Description:
MOSFET N-CH 80V 165A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 108µA
Base Product Number IAUT165
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6370 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 165A (Tc)