Home / Single FETs, MOSFETs / IAUT300N08S5N011ATMA1
IAUT300N08S5N011ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUT300N08S5N011ATMA1
Package:
PG-HSOF-8-1
Description:
MOSFET_(75V 120V( PG-HSOF-8
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1976
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 275µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 231 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16250 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 410A (Tj)