Home / TVS Diodes / ICTE18-E3/51
ICTE18-E3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ICTE18-E3/51
Package:
1.5KE
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 18VWM 25.2VC 1.5KE
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number ICTE18
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 21.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A