IDCS2512ER6R8M
Vishay Dale
Product No:
IDCS2512ER6R8M
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IDCS-2512
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz