IH03EB500K
Vishay Dale
Product No:
IH03EB500K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 50UH 5.6A 50 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Drum Core, Wirewound
Series IH
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.800" Dia x 0.875" L (20.32mm x 22.23mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.6 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz