IH05BQ151K
Vishay Dale
Product No:
IH05BQ151K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 150UH 7A 60 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Drum Core, Wirewound
Series IH
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.860" Dia x 1.625" L (21.84mm x 41.28mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz